fitnesObjawy zasadowicy to napady senności, astma, hipotermia, bolesność mięśni. Zwiększenie kwasowości organizmu, a zatem również spożywanie żywności kwasotwórczej, powiększa jego podatność na przewlekłe i nieuleczalne choroby serca, zaburzenia odporności, choroby onkologiczne, sklerozę, cukrzycę czy artretyzm. Do głównych przyczyn kwasicy należą: biegunki, nasilone wymioty, niedożywienie, zaburzenia hormonalne, nadmiar medykamentów.

Spadki poniżej 6,8 i wzrosty powyżej 7,8 mogą być dla organizmu niebezpieczne, ponieważ przestają działać enzymy komórkowe, białka ulegają denaturacji, ustaje wymiana gazów oddechowych. Optymalny u dorosłego człowieka zakres pH krwi dla większości procesów przemiany materii wynosi 7,35-7,45. Zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej to kwasica i zasadowica.

Równowaga kwasowo-zasadowa to stan, w którym zachowane są odpowiednie proporcje kationów i anionów w płynach ustrojowych, a one z kolei warunkują odpowiedni poziom pH i prawidłowy przebieg procesów życiowych. Jeżeli już musisz dodać do kawy mleko, dodaj raczej sojowe, ryżowe lub kokosowe niż słodkie mleko krowie. Do czarnej herbaty nie dodajemy już cytryny: powoduje zamianę występującego w fermentowanych herbatach glinu na szkodliwy cytrynian glinu, przyczyniający się do powstawania chorobę Alzheimera.

Ograniczyliśmy spożywanie czarnej herbaty na korzyść zielonej, owocowej i ziołowej. W trakcie fermentacji bakterie mlekowe rozpracowały większość niekorzystnych dla człowieka substancji. Natomiast produkty mleczne fermentowane: jogurty naturalne, kefiry, twarogi, zsiadłe mleko - są zdecydowanie lepsze od słodkiego mleka.

Przyswajalność wapnia z krowiego mleka jest słaba, z uwagi na złe proporcje wapnia do fosforu. Ponadto mleko krowie jest częstym alergenem, zawiera tłuszcze zwierzęce, powoduje zwiększenie ilości cholesterolu. Oznacza to, że mleko krowie jest pokarmem ciężkostrawnym, powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Mleko krowie jest mlekiem typu kazeinowego: aby strawić kazeinę potrzebujemy enzymu podpuszczki, którego organizm dorosłego człowieka nie produkuje. Mleko od krowy - jak sugeruje sama nazwa - jest pokarmem dla cielaków, nie dla ludzi. Dużo soli, a zwłaszcza glutaminianu sodu, znajduje się w wędlinach, zupach w proszku i mieszankach przyprawowych.

To substancja silnie alergizująca, ponadto może być przyczyną bólów głowy, napadów duszności, zaczerwienienia twarzy. Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 6 gramów. Sód sprzyja otyłości, powoduje niektóre choroby serca, nerek, skóry, zatrzymuje wodę w organizmie, co z kolei obciąża układ krążenia.

Ograniczać jego spożycie powinni w szczególności ludzie z nadciśnieniem i rodziny, w których występowały problemy z leczeniem nadciśnienia. Ograniczenie spożycia soli i glutaminianu sodu zmniejsza zagrożenie nadciśnieniem tętniczym. Innym zastępstwem cukru może być ksylitol - cukier z brzozy albo stewia.

W celu zachowania tych składników miód najlepiej dodawać tuż przed piciem napoju, kiedy temperatura napoju jest niższa: herbatę słodzimy miodem dopiero wtedy, gdy lekko przestygnie. My zastąpiliśmy stosowany przedtem przez lata biały cukier i słodziki miodem naturalnym nie pasteryzowanym, od sprawdzonych dostawców, który w swym składzie posiada wiele cennych substancji. Źródła aspartamu w żywności to: multiwitaminy, guma do żucia bez cukru, rozpuszczalne kakao, leki, drinki, słodziki, napoje z herbatą, polewy, jogurt, galaretki, napoje owocowe i mleczne, napoje dietetyczne, rozpuszczalna kawa i herbata, środki przeczyszczające, mrożone desery, napoje kawowe, miętowe, odświeżacze oddechu.

Aspartam z kolei, główny składnik powszechnie stosowanych dietetycznych słodzików, jest jednym z najniebezpieczniejszych związków chemicznych dodawanych do żywności. Pamiętaj, że źródłem cukru jest nie tylko cukier spożywczy, ale również, a może przede wszystkim - ciastka, cukierki, napoje, herbatniki.

Top